Що таке EWA або зарплата на вимогу

Працівники час від часу зіштовхуються з браком коштів, коли вони дуже потрібні. Згідно з опитуваннями, 54% українців не мають жодних заощаджень, а двоє з трьох кажуть, що грошей до зарплати не вистачає. Якщо немає можливості позичити у друзів чи родичів, доводиться звертатись до банків або мікрофінансових організацій.
Кредитний ліміт на картці (овердрафт), а також мікропозики «до зарплати» є дуже поширеними фінансовими продуктами в Україні. Здавалося б, вони можуть врятувати від фінансових труднощів, що виникли серед місяця, але на практиці такі кредити надовго затягують позичальників у боргову яму.
На додачу до витрат на обслуговування кредиту українці відчувають сильний стрес через фінансові складнощі – другу найбільшу причину стресу після війни. Це негативно впливає на їхню залученість і продуктивність на роботі.
Але що як працівники мали б доступ до зароблених коштів будь-коли без необхідності позичати? Існує фінансовий інструмент, який змінює стандартний підхід до виплати зарплати двічі на місяць лише у визначені дні. Він відомий як Earned Wage Access (EWA) або зарплата на вимогу.

Як працює EWA

Сервіси Earned Wage Access існують у багатьох країнах світу і дозволяють працівникам отримати вже зароблені, але ще не виплачені кошти раніше ніж настане зарплатний день. Зарплата на вимогу є особливо поміжною в кризових ситуаціях, коли гроші потрібні негайно.
На відміну від позики в банку чи МФО, працівник не сплачує жодних відсотків чи інших прихованих платежів за користування EWA. Він не позичає, а знімає частину коштів, які вже відробив на поточну дату. Іншими словами, бере свої, тільки раніше.
Достроково знята сума віднімається від наступної планової виплати – авансу чи зарплати. Оскільки у працівника є доступ лише до фактично зароблених коштів, це унеможливлює зняття суми, яка б перевищувала розмір зарплати.
На Заході концепція EWA існує вже досить давно. Серед крупних роботодавців, які впровадили зарплату на вимогу для своїх працівників, можна назвати McDonald’s, Walmart, Amazon, Hilton, Starbucks, Ralph Lauren та багато інших.
Відтепер Україна також долучається до тренду на EWA. Завдяки появі сервісу FlexiPay українські роботодавці можуть пропонувати своїм працівникам гнучкий доступ до зарплати будь-коли.

Як працює FlexiPay

Сервіс FlexiPay був розроблений у Jooble Venture Lab, стартап-студії відомої української ІТ-компанії Jooble. Побудований у повній відповідності до українського законодавства, FlexiPay дозволяє роботодавцям легко впровадити EWA у себе. Важливим є й те, що виплата зарплати на вимогу не вимагає зміни звичних бухгалтерських процесів в компанії.
FlexiPay працює із будь-якою ERP/payroll системою роботодавця, а налаштування обміну даними відбувається за 1 день. Далі сума фактично зароблених на сьогодні коштів відображається у мобільному застосунку. Працівники завантажують цей безкоштовний застосунок, проходить авторизацію через Дію або BankID і отримують доступ до частини своєї зарплати. Гроші можна зняти в будь-який момент – вони будуть миттєво переказані на картку будь-якого банку України.

Приклад

Олександр отримав 10 тисяч гривень авансу 22 жовтня. Сьогодні 3 листопада і до зарплати лишається ще чотири дні. Олександру терміново потрібні 5000 грн, яких у нього немає. Скориставшись FlexiPay, він може отримати до 80% фактично зароблених коштів. За 10 відпрацьованих днів ця сума складає 7272 грн. Він миттєво знімає необхідні 5000 грн на свою картку, а решту коштів отримає за графіком у зарплатний день.

Переваги EWA для роботодавців

Сервіси Earned Wage Access, і зокрема FlexiPay, підходять крупним роботодавцям із великою кількістю працівників робітничих спеціальностей – так званих синіх комірців. Це такі сфери як ритейл, виробництво, HoReCa, логістика та інші.
Роботодавці можуть встановлювати правила користування зарплатою на вимогу для своїх працівників:● мінімальну суму для зняття;● кількість транзакцій на місяць;● ліміт на зняття (зазвичай 50–80% від заробленої суми).Ці правила допомагають створити дійсно цінну вигоду для працівників і при цьому уникнути зловживань.

Роботодавці, які запровадили у себе зарплату на вимогу, отримують позитивні результати щодо утримання та залучення персоналу:● Збільшення продуктивності на 49% через відсутність фінансового стресу;● Зменшення плинності кадрів на 35%, оскільки працівники більш задоволені і не шукають інших місць роботи;● Подвоєння кількості відгуків на вакансії, в яких вказана опція зарплати будь-коли;● Зростання швидкості закриття позицій на 52%.
За даними Visa, 89% працівників готові довше лишатись з працедавцем, який пропонує EWA. А 79% хотіли б перейти до такого працедавця. Майже 85% готові рекомендувати роботодавця із зарплатою на вимогу своїм друзям (eNPS).

Хочете дізнатись більше про переваги EWA для вашої компанії? Заповніть форму зворотнього звʼязку і ми зв'яжемося з вами, щоб обговорити, як FlexiPay може допомогти вам стати роботодавцем мрії.